czy-alkohol-w-malych-ilosciach-szkodzi

Czy umiarkowane spożycie alkoholu szkodzi?

Autor

Często z godną pozazdroszczenia regularnością różne grupy naukowców, badaczy czy artykuły karmiły nas informacji o tym, że umiarkowane spożycie alkoholu korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Jednak niedawno kanadyjscy lekarze w swoich badaniach doszli do wnioski, że powyższe stwierdzenie jest błędne – a zatem kieliszek czerwonego wina do kolacji można uznać za aperitif, ale nie panaceum.

Naukowcy przeprowadzili badania, które obala korzystny wpływ małych ilości alkoholu na organizm.

W ciągu ostatnich 10-15 lat naukowcy z różnych krajów starali się udowodnić, że alkohol nie tylko nie szkodzi zdrowiu człowieka, ale przeciwnie, ma właściwości lecznicze. Oczywiście, chodzi o niewielkie umiarkowane spożyciu alkoholu, a nie wyraźne nadużywanie mocnych napojów. Pomimo braku naukowych dowodów, mocnych argumentów, faktów, przekonanie to jest dosyć powszechne.

Tak więc, na przykład, naukowcy stwierdzili, że do prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego człowieka należy pić 3 szklanki czerwonego wina w tygodniu, a jeden kieliszek alkoholu dziennie może wzmocnić kości. Czasami wypowiedzi były jeszcze bardziej odważne. Na przykład, jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy spożywają alkohol, nie tylko są zdrowsi, ale również i bardziej wykształceni. W jednym z dostępnych wpisów na dużym ogólnopolskim portalu przeczytamy, że wśród miłośników umiarkowane spożycie napojów wyskokowych śmiertelność jest niższa aż o 28%.

Odważne błędne i niepoparte teorie wpływu małych ilości alkoholu na organizm

W każdym roku przytaczane rzekome informacje naukowców za każdym razem stają się coraz odważniejsze, a czasami nawet surrealne jak informacja o spadku śmiertelności. Grupa kanadyjskich naukowców, ze sceptycyzmem przyglądający się rozwojowi wydarzeń, postanowiła przeprowadzić własne badania. Specjaliści będąc przekonani, że poprzednie badania były oparte na fałszywych metodologiach dokumentacja, która przygotują pokaże, że nie ma żadnych plusów w spożyciu alkoholu, nawet umiarkowanym – po prostu nie ma.

Lekarze zbadali około stu prac naukowych na temat wpływu alkoholu na organizm. Do analiza wykorzystano prace opublikowane w wydaniu Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

„Po przestudiowaniu wszystkich tych prac, można dojść do wniosku, że alkohol nie tylko przydatny, alkohol – to jakaś panaceum, która może uratować człowieka z każdej choroby. Kieliszek lub dwa wina w tygodniu wyleczy od tego, przyczynia się do tego, zresztą sami mogliście słyszeć podobne wnioski. Ale jeśli przeanalizować metody, w których przeprowadzono badania, można zauważyć jeden duży błąd” — powiedział Profesor z Uniwersytetu miasta Victoria, Kanada.

Uczestnicy ponad 80 takich badań o cudownych właściwościach alkoholu byli nieodpowiednio dobierani, grupy podzielono na abstynentów, alkoholików, byłych alkoholików i umiarkowanie spożywających.

każda-ilość-alkoholu-szkodzi

 

Błąd w tym, że autorzy tych badań nigdy nie porównywano umiarkowanie spożywających i abstynentów, również ograniczając się porównaniem z byłymi alkoholikami, którzy zrezygnowali z powodu problemów zdrowotnych. Jeśli dokonać korekty wyników, nawet po prostu usuwając błędne porównanie, wszystkie statystyczne wnioski stają się nieważne.

Niniejsze oświadczenie nie tylko stawia pod znakiem zapytania umiarkowane spożycia alkoholu, ale w istocie neguje ten fakt. Alkohol w każdym przypadku jest szkodliwy dla zdrowia człowieka – czy jest to jeden kieliszek dziennie lub miesięcznie. Wprawdzie czasami lekarze zalecają spożywanie małych dawek alkoholu w celach leczniczych. I temu zaprzeczyć nie można. Jednak nie warto zapominać, że w takich przypadkach pacjent powinien być świadomy o niebezpieczeństwach, które mogą być negatywny skutek na inne organy i systemy organizmu.

Podobnie jak z leczeniem farmakologicznym – tabletki, które leczą choroby, mogą mieć negatywny wpływ np. na nerki, wątrobę lub prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych i alergicznych.

 

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.

Może Ci zainteresować

fizjoterapia-kraków