cukrzyca-na-swiecie-co-grozi-swiatu

Czy światu grozi pandemia cukrzycy?

Autor

W rozumieniu wielu ludzi, cukrzyca – to tylko choroba, która ogranicza spożycie słodyczy i innych cukrów. Świadomość społeczeństwa jest niestety znikoma, gdyż sama choroba jest znacznie poważniejsza.   Cukrzyca to poważny problem, który może znacznie osłabić zdrowie człowieka, a nawet pozbawić go życia.

Z danych opublikowanych przez WHO – Światowa organizacje zdrowia, która to podzieliła się kolejnym rozczarowującym statystyk. W oświadczeniu czytamy o tym, że nad ludzkością wisi groźba pandemii cukrzycy. Niestety to nie przesada, jest to realna przyszłość.

Groźba pandemii cukrzycy zwiększa się z każdym dniem

Według danych z dokumentu WHO, liczba osób cierpiących na cukrzycę wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 35 lat. Wynika z tego, że na 2018 rok to 422 mln ludzi, co daje prawie 9 procent wszystkich ludzi na Świecie. Trzeba zaznaczyć, że jeszcze w latach 80 liczba była znacznie mniejsza – nie więcej niż 4,5 procenta naszej populacji około 104 milion ludzi. Aktualnie w Polsce wśród dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę jest około 20 tysięcy, wszystkich chorych z tym typem cukrzycy wynosi 180 tysięcy.

Informacje, które opublikowała organizacja zdrowia, obejmują ludzi z cukrzycą typu 1, i z cukrzycą typu 2 – którzy stanowią większość chorych.

 

dieta-skuteczna-w-walce-z-cukrzyca

Gdzie leży problem zachorowań na cukrzycę?

Większa zachorowalność spowodowana jest w dużej mierze od siedzącego trybu życia, częstego przejadania się niezdrową żywnością – bogatą w węglowodany proste. Lekarze uważają to za główna przyczyny pojawienia się choroby, jednak przyczyn jest zdecydowanie więcej.

Dodatkowe przyczyny zachorowań na cukrzyce typu 1 i 2 ;

  • Zbyt krótki okres karmienia piersią,
  • Dieta bogata w mleko krowie i glutenu w młodości
  • Szybkie włączenie owoców i warzyw do diety dzieci
  • Niedobór witamin w tym grupy D

 

Na dzień dzisiejszy szczególnie wysoki poziom rozprzestrzeniania się choroby obserwuje się w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.  Jeszcze 10-20 lat temu, taka choroba, było typowe dla rozwiniętych krajów —Margaret Chan (Dyrektor generalny WHO)

 

Cukrzyca zwłaszcza typu drugiego, pozostaje poważnym problemem ma świecie, zagrażając mieszkańcom krajów zachodnich. Około 65% ludności USA i wielkiej Brytanii mają problemy z nadwagą – są otyli, co jest głównym ryzykiem i czynnikiem pojawienia się cukrzycy.

 

Śmiertelność spowodowana cukrzycą na świecie

Dane WHO wskazują, że w 2012 roku około 1,5 miliona zgonów nastąpiły z powodu cukrzycy. Liczna jest ogromna w porównaniu z 2,2 mln osób, które zmarło w wyniku z chorób układu sercowo-naczyniowego i raka.

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.

Może Ci zainteresować

fizjoterapia-kraków