Cukrzyca źle wpływa na serce

Autor

Cukrzyca jest jedną z najpopularniejszych wśród chorób. Dane statystyczne wykazują, że w Polsce 2,4 mln osób leczy się na cukrzycę, a kolejne 0,5 mln nawet nie wie, że ma tę chorobę. Należy pamiętać, że cukrzyca nie tylko wiąże się z szeregiem ograniczeń, ale również ma negatywny wpływ na serce.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca na ogół kojarzy się z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Tymczasem wiąże się z szeregiem złożonych zaburzeń metabolicznych. Kiedy problemy te nie są poddawane leczeniu, mogą prowadzić do ślepoty, amputacji, konieczności dializoterapii czy zawału serca. Nierzadko przyczyniają się do powstania udaru mózgu i uszkodzenia układu nerwowego.

Dlaczego diabetycy muszą uważać na serce?

Diabetycy są w szczególności narażeni na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Choroby serca pojawiają się u tych osób wcześniej niż u osób zdrowych. Ponadto są wynikiem powikłań cukrzycy. Zaburzenia metaboliczne powodujące hiperglikemię, wzrost stężenia lipidów i nadciśnienie, mają wpływ na łatwiejsze tworzenie się płytek miażdżycowych, które zwężają średnicę naczyń wieńcowych.

Zmiany, jakie zachodzą w obszarze metabolizmu komórek serca, zwiększają automatycznie zapotrzebowanie na składniki odżywcze przy jednoczesnym ograniczeniu dopływu krwi. To właśnie powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego, co nierzadko prowadzi do zawału serca, niewydolności krążenia, a nawet do nagłej śmierci sercowej.

 

Należy mieć na uwadze to, że w cukrzycy typu 2 niewydolność serca rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Przez dłuższy czas nie towarzyszą temu żadne objawy. W tym wypadku walka z chorobą jest znacznie trudniejsza niż u osób, które nie zostały dotknięte cukrzycą.

 

Jak chronić się przed powikłaniami cukrzycy?

Specjaliści gromadzący się na licznych konferencjach i innych spotkaniach doszli do wniosku, że chcąc pokonać epidemię cukrzycy, choroba ta musi być traktowana jako wyzwanie interdyscyplinarne. Wyzwanie to powinno łączyć wiedzę i doświadczenie z obszaru diabetologii, kardiologii i interny. Ponadto bardzo ważne jest też właściwe podejście do terapii pacjenta oraz osób z jego najbliższego otoczenia.

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.

Może Ci zainteresować

fizjoterapia-kraków